Terrassi ehitus

Terrassi planeerimine

Terrass muudab kodu ja majaümbruse hubaseks ning kodusemaks. Seetõttu on väga oluline võtta aega ja pidada plaani, mis seal tulevikus olema hakkab ning kuidas hiljem seda kasutatakse.

Mõtle läbi terrassi asukoht ja millise kujuga see olema hakkab ning mis tegevused seal hiljem peal toimuma hakkavad. Kui palju mööblit, inimesi jne. seda kasutama hakkab. Ei tee paha ka teha lihtne joonis ja vaadata terrassi ning maja proportsioone. 

Mõtle läbi ka valgustuse vajadused, piirdeaiad ja tuuletakistused. Valgustuse jaoks kaablite vedamine võib olla enne vundamendi tegemist oluliselt mugavam tegevus. 

Hea plaan aitab teha olulisi otsuseid - milline tuleb vundament, milline karkass (1 või 2 kihti) ja mismoodi laudis jookseb jne.

Lisaks terrassipõrandatele leiab terrassilaud üha rohkem kasutust ka treppide ja teede ehitamisel ning ka aiamööblina. Siinkohal on hea võimalus kasutada ka immutamata terrassilaudu.

Milline terrassilaud valida

Enamasti on kasutusel tehases süvaimmutatud lauad aga pakume ka naturaalseid ehk immutamata laudu ning Koeru kohapealses teahases on võimalust need oma soovi järgi viimistleda. Meie tootevalikus on olemas ka termotöödeldud terrassilauad, kuid neid ei paku veel laotootena ning soovi korral tuleks ühendust võtta projektimüügi osakonnaga.

Enim levinud mõõdud terrassilaudu on meil laost kohe saadaval. Suuremad kogused on tehtavad paari nädalase tellimustööna. Meie terrassilauad on okaspuust (enamasti mänd) aga leiab ka kuuske. Terrassilaua laiuse valimisel (95 mm - 120 mm - 145 mm) ei ole olulisi nõudeid ega soovitusi. Hetkel eelistavad kliendid pigem laiemaid (alate 120 mm) terrassilaudu. Vali oma aeda ja vajadusi arvestav laius näiteks maja fassaadi lauaga kokkusobivuse järgi. 

Kui ehitad terrassi veekogu kaldale või kohta, kus on kokkupuude otsese veega, siis tuleb valida terrassilaud, mis on immutatud H4 immutusklassile vastavalt. Laotootena pakuvad kõik puidupakkujad H3 ehk niiskuskaitsele vastavat terrassilauda.

Kuidas ehitada karkassi ja vundamenti?

Terrassi karkass ja vundament, millele see toetub on oluline osa terrassi hilisemast vastupidavusest ja kindlasti ka ehitamise hinnast. Hind sõltub mitmest kihist ja kui kõrgele maapinnast on terrass planeeritud ning kindlasti ka treppidest, selle astmetest, eri-tasanditest või ka pinna keerukusest. 

Postide ehitus, puitprusside ristlõiked ja kihtide arvust sõltub selle tugevus ja ka kasutusmugavus. Meie kliimas on temperatuuride kõikumine suur ja nagisev, läbi vajuv või vetruv põrand ei ole kindlasti soovitud tulemus.

Postide ja vundamendi osas soovitame internetist uurida juhiseid. Meie saame Naturalis pakkuda immutatud ja immutamata ehitusprussi nii hööveldatud kui saematerjalina ning kinnitusvahendeid nende kokku sidumiseks. 

Prusside sammud sõltuvad materjalist ja karkassi tüübist - mitu kihti ja mis ristlõikega prusse kasutad. Näiteks, kui on 2-kihiline karkass, siis alumine kiht võiks olla 50x150 ristlõike puhul 120cm sammuga ja pealmine kiht 60cm sammuga. Mida väiksem on ristlõige seda tihadam samm. 

Kuidas paigaldada terrassilaudu?

Terrassilaua paigaldus on ilmselt esimene asi, mis jääb silma terrassi puhul. Mida vanem terrass ja suuremad vead ehitusel, seda kiiremini tulevad välja probleemid. Meie ei ole ehitajad aga saame kaasa rääkida ja siia välja tuua mõned enim levinud teemad, millest klientidega on juttu tulnud ja oleme soovitanud.

Kinnitusvahendite teemal ole hea ja uuri lisaks näiteks ESSVE poolt koostatud juhiseid. Meie tootevalikus on nii terrassikruvid kui prussikingad, kuid täpsema vajaduse saad teada, kui kontruktsiooni planerid ja oled otsustanud, millise kinnitamise viisi valid.

Kas terrassilaua rifeldus jääb ülespoole või allapoole?

Enamasti on paigaldatud rifeldus ülespoole. Maastiku- ja aiakujundajad aga räägivad üha enam, et tänane trend on siledam pind peale jätta ja ühtlasi ka laiem laud valda.

On pakkuda mõned argumendid, miks on rifelduse kasutus parem allapoole jätta. Kokkupuute kohtades karkassiga jätab rifeldus mõningase õhuvahetuse ja ei teki hallitust. Rifelduste tippudes moodustuvad veetilga lihtsamini ja vesi tilgub laua küljest hõlpsamalt. Kokkuvõttes laud kuivab paremini ja kestab kauem.

On levinud argument, et rifeldus ei ole libe vihmase ilmaga. Vastupidi, kui juhtub olema rifelduse vahel mustust, siis tekib vihmaga sinna muda ja selle peale astudes on pikki lauda liug kerge tulema. Mõlemal puhul on tark mustus eemaldada ja olla ettevaatlik.

Millise vahega terrassilauad jäävad?

Terrassilaud nii nagu igasugune puit paisub ja kahaneb ning selleks jäetakse laudade vahele pilud. Pilu saadakse distants-klotsidega ja sõltuvalt laua paksusest on 4-7 mm.

Kui palju kruvisid kulub terrassile?

Kasutades 28x120mm terrassilauda ja 57mm kruvi kulub ühe m2 kohta 34 kruvi. Kui laud on kitsam või on erineva sammuga aluskarkass, siis kulub kruvisid rohkem.

Omaette küsimus on kas soovid terrassi ehitamisel kasutada peidetud kruvisid jne., siis kinnitusvahendite pakkujatel on mitmeid nippe selliste soovide täitmiseks. Näiteks ESSVE HDS rakiste kasutamine.

Mis immutusega lauad sobivad?

Roheline või pruun immutus ei oma praktilist vahet kui ainult visuaalne. OLULINE! tavamüügis olev immutatud terrassilaud talub niiskust aga ei ole mõeldud kasutamiseks vastu maapinda või vahetult veega kontaktis olevates kohtades kasutamiseks. Maapinna vastu sobivaid ja veega kokkupuutega laudade immutust, näiteks sadamakai ehituseks, uuri H4 immutusklassiga laudade tootmist meie müügimeeskonnast myyk@natural.ee

Kui immutatud terrassilaua toon muutub näiteks rohelisest pruuinikaks-halliks, siis tea, et see ei muuda selle puidu omadusi, vaid see on päikse poolt heledamaks pleekinud. Kui 1-2 korda aastas õlitada oma terrassi, siis püsib see aastaringiselt soovitud tooniga.

Natural pakub rohelist ja pruuni immutust. Immutusklassidest pakume H3 (tavamüügis tooted) ja klass H4 (eraldi toomine)

H3 - immutusklass

Madalam immutuse kontsentratsioon. Sobib kasutamiseks ilmastikuoludest mõjutatud, maapinnast kõrgemal olevates niisketes ning märgades kohtades.

H4 - immutusklass

Kõrgem immutuse kontsentratsioon. Antud immutusklassiga tooteid saab kasutada otseses kontaktis maapinna, vee või betooniga.

Kui terrass sai valmis!

Soovitame sõltumata laua soetamise ja paigaldamise vahele jäävast ajavahamiku pikkusest töödelda peale laua paigaldamist ja enne kasutuselevõtmist üle mõne kaitsevahendiga. Selleks sobib ideaalselt vastavad hooldusõlid. Õli tuleb kanda laua pinnale piisavas koguses, ühtlases mahus ja samas jälgida, et ei jääks loike.

Terrassi hooldus

Terrassi puhul on tegemist üldjuhul puidu ja igasuguse materjali jaoks väga ekstreemsete tingimustega. Kuna terrassilauad on pidevalt kokkupuutes ilmastiku oludega näiteks: sademetest lumi ja vihm, temperatuuri kõikumitsest jäätumine ja suvine kuumus, kokkupuude UV valgusega ning lisaks peavad taluma koormusi (tallamine, mehaaniline) on soovitatav neid hooldada vähemalt 1-2 korda hooaja jooksul.

Kui immutatud terrassilaua toon muutub näiteks rohelisest pruuinikaks-halliks või pruunist rohekaks-halliks, siis tea, et see ei muuda selle puidu omadusi, vaid see on päikse poolt heledamaks pleekinud. Kui 1-2 korda aastas õlitada oma terrassi, siis püsib see aastaringiselt soovitud tooniga.

Kindlasti soovitame terrasse puhastada mullast, kividest jm. mustusest, et terrassilaua riffelduste vahed oleksid puhtad. Määrdunud terrassi puhastamisest tekkivale silmailule lisaks on sel ka oluline roll puidu vastupidavusel - hallitused, seened tekivad mehhaniliselt kahjustunud kohtadesse ja hooldamata ning mustust kogunud kohtadesse. Lisaks juba varem mainitud libeduse oht - määrdunud terrass on libedam.

Kas hooldustöötluseks valida õli või mõni muu kaitsevahend? Oluline on siin jälgida, et kord juba õliga töödeldud lauda jätkaksite õli baasil vahendiga töötlust. Kui soovite värvida, siis tehases immutatud laua värvus tuhmub umbes aasta jooksul peale terrassi paigaldust ning on võimalik laud üle värvida. 

On veel küsitud, kas värvimisel või õlitamisel jääb puidu pinnas tugevam ja vastupidavam mehhaaniliste hõõrdumiste ja koormustele, siis mitmekordne ja regulaarne õlitamine muudab terrassid mõnevõrra tugevamaks. Värvimine annab tooni aga ei muuda puitu ennast tugevamaks. Õlid imenduvad puidu pooridesse ja muudab puitmaterjali tugevaks, ilmastikukindlaks säilitab oma värvi pikkadeks aastateks.

Enne terrassi hooldustööde tegemist on kindlasti vajalik selle pesemine ja ka kuivatamine. Puhastamist võib teha õrna survega, et mitte rebida lahti pindu lauast ja ka harja kasutades jälgi, et liiga tugevalt häärudes ei vigastaks puidu pinda.

Terrassi pesemine ja hooldus

Kokkuvõtvalt terrassi ehitamisest

Terrasside ehitamine on ilmselt üks põnevamaid ja enim rahuldust pakkuv ehitustöö. Tea, et sellest saab mõnus koht lõõgastumiseks peale väsitavat tööpäeva. Allpool leiad meie tehastest pakutavaid viimistluslahendusi ja e-poes olevad tooted.

Naturali tooted

Immutatud terrassilauad

Saadaval ristlõiked 28x95 | 28x120 | 28x145

Meie Koeru tehases immutatud lauad on pikkusega alates 2700mm kuni 6000mm. Enim levinud mõõdud on 28x120 ristlõikega ja 4-5m pikkused lauad.

Immutamata terrassilauad

Saadaval ristlõiked 28x120 | 28x145

Vastavalt kliendi soovile on võimalik terrassilauad värvida ka teistesse toonidesse kui pruun või roheline süvaimmutus. Lisainfot värvimise kohta saad lugeda meie tööstusliku viimistlemise lehelt.

NB! Vahel kasutatakse viimistlemata ja naturaalsel kujul terrassilaudu aiamööbli ja piirete ehitamisel ning töödeldakse valmis objekti.