Viimistletud välisvoodrilaua UYS hooldus- ja paigaldusjuhised


Tehases viimistletud ehituspuit pakub mitmeid eeliseid traditsioonilise kohapealse viimistluse ees. Tööstuslik viimistlemine toimub tolmuvabas ja rangelt kontrollitud keskkonnas, kus spetsiaalselt loodud tootmisliin tagab voodrilaudade ja muu puidu ühtlase ja kvaliteetse värvimise. Kogu protsessi vältel jälgivad kogenud operaatorid pinnakihi vastavust kõrgetele kvaliteedistandarditele, dokumenteerides ühtlasi olulised tootmisandmed. Siseruumides toimuv kuivatamine ei sõltu ilmastikuoludest, tagades värvi optimaalse kuivamise ja kaitstes puitu enneaegse UV-kiirguse ning ilmastikumõjude eest. Lisaks tehnilistele eelistele võimaldab tehases viimistlemine märkimisväärset kokkuhoidu ehituskuludelt, vähendades vajadust tööjõu ja rendiseadmete järele ning võimaldades paigaldust aastaringselt.

Kuigi tehases viimistletud puit pakub suurepärast algset kaitset, tuleb meeles pidada, et välisvoodri pikaajaline vastupidavus ja fassaadi kestvus aastakümneteks sõltub siiski õigest paigaldamisest, korrapärasest hooldusest ja hooldusvärvimisest.

Lae juhend PDF failina >>

Transport ja ladustamine objektil

Viimistletud tooted on pakendatud tehastes niiskuskindlasse pakendisse ja on viiest küljest kaitstud (küljed ja pealt). Tagamaks maksimaalse kaitse transpordil ja ladustamisel on täiendavalt puidupakis olev viimistletud materjal omavahel kiledega eraldatud.

Pakid on koostatud nii, et neid on võimalik laadida kahveltõstukiga või spetsiaalsete rakiste abil troppidega kraanamanipulaatori abil.

Tõsteid tehes on oluline jälgida, et kraana tropid või tõstuki kahvel ei sooniks ega vigastaks muul viisil puidupakki ega materjali ennast.

Pakki ladustades tuleb veenduda, et ladustamisala oleks kuiv, sademete eest maksimaalselt kaitstud ja tugeva ning ühtlase pinnasega. Puidupaki alla peab jääma vähemalt 10 cm õhupilu.

Juhul kui puidupakk saab vigastada, tuleb koheselt antud koht ilmastikukindlalt parandada. Kui vesi satub pakki, rikub see oluliselt materjali. Kui puidupakist võetakse materjali, tuleb see hiljem ilmastikukindlalt sulgeda (külgedelt ja pealt). Tuleb jälgida, et pakikile oleks pingul ning vigastusteta. Kui viimistletud puitmaterjal saab niiskust hakkab värv kooruma. See pakend ei ole mõeldud pikaajaliseks hoiustamiseks.

Võimalusel tuleks puidupakke liigutada minimaalselt, sest täiendavad tõsted suurendavad tõenäosust tekitada materjalile vigastusi.

Veebaasil värvide puhul toimub värvi lõplik kuivamine kuni nelja nädala jooksul. Elastse pinna tõttu tuleb neid objektil paigaldada või transportida kõrgendatud tähelepanuga, et ei tekiks vigastusi, kriimustusi jms. Täiendavalt ei tohi viimistletud materjali vaheladustada ilma vahekiledeta. Lauad võivad omavahel kleepuda ning seeläbi oluliselt kahjustada värvitud pinda. Kui leiad pakist defektse laua, siis ära pane seda seina.

Paigaldusjuhised

Räästas / otsaviil / sokkel: Minimaalne laius räästal 600 mm (otsaviil 400 mm), 20 mm tuulutusvahe. Tuulekastilaudade vahele jätta 10 mm vahe. Sokli kõrgus maapinnast 300 mm. (joonis A)

Alusroovitus: Soovitavalt 28x45 või 45x45 ristlõikega kallibreeritud höövellatt (minimaalne paksus 25 mm), mis paigaldatakse kahe kihiliselt või ühekihiliselt horisontaalselt. Roovituse samm maksimaalselt 600 mm. (joonis A)

Paigaldussuund: vertikaalne (või diagonaalne).

Laudade järkamine: lõika lauad nurga all, et vesi paremini ära juhtida. Lõike kohad tuleb alati värvida. (joonis B)

Kinnitamine: Kasuta välitingimustesse sobivaid kinnitusvahendeid. Kinnitada vähemalt 100 mm kauguselt laua otsast ja 20 - 25 mm laua servast. (joonis C)

Jälgi, et kinnitusvahendite pea ei satuks liiga sügavale puitu, kuna suureneb oht, et vesi imbub puitu. Reguleeri suhuõhuga naelutades survet sedavõrd, et naelapead jääksid puiduga pinnaga paralleelselt. Juhul kui naelapea jääb välja, teosta lõplik naelutus haamriga käsitsi.

Kasuta kuumtsingitud või roostevabu kinnitusvahendeid. Veendu, et kinnitusvahend sobib väliseks kasutamiseks ja selleks, et laud korralikult kinni jääks peab naela pikkus olema vähemalt 2,5x laua paksus.

Parandusvärvimine: Viimistleda materjali otsad enne paigaldust. Katta paigalduse järgselt kõik naela/kruvi pead ja vigastused.

Mida silmas pidada paigalduse järgselt?

Puit on looduslik, heterogeenne materjal, mille struktuur erineb tehislikest ehitusmaterjalidest. Pärast paigaldust võib esineda loomulikke muutusi, eriti ilmastikule avatud pindadel: üksikud lõhed, kerge kõverdumine, paisumine niisketes ja kahanemine kuivades tingimustes Need nähtused on puidu loomulikud omadused, mitte tootmis- või paigaldusvead.

Nende mõju saab minimeerida korraliku paigalduse ja hooldusega, kuid väikesed muutused aja jooksul on normaalsed ega vähenda puitfassaadi üldist kvaliteeti. Oluline on tagada piisav tuulutus ja niiskuskaitse kogu konstruktsioonis.

Hooldusvälp

  • Lasuursete (läbikumavate) värvide hooldusvälp 3 kuni 5 aastat (heledamad 3, tumedamad kuni 5).
  • Poolkatvate värvide hooldusvälp kuni 7 aastat.
  • Täiskatvate värvide hooldusvälp kuni 15 aastat.
  • Tulekaitsega välistooted vastavad tulekaitseklassile Bs1d0. Nende hooldusvälp on kuni 10 aastat.