Maja värvimine on kallis töö, nutikas saab selle kolmandiku võrra odavamalt

Maja värvimine on kallis töö, nutikas saab selle kolmandiku võrra odavamalt


1980. aastatel pidid ehitusettevõtjad Skandinaavias hakkama leidma lahendust uuele probleemile: ehitajate tööjõud oli muutunud nii kalliks, et olukorra kompenseerimiseks pidi hakkama otsima nutikaid lahendusi. Osa sellest probleemist moodustasid maalrid, kelle tööpanus tuhandete ja tuhandete puumajade rootsipunaseks võõpamisel hakkas ebamugavalt tihti rahaliselt üle jõu käima.

Lahendus sellele leiti voodrilaudade tööstuslikus värvimises. Selle asemel, et vooder seina lüüa ja siis mitu korda üle võõbata, said lauad värvikihi peale juba tehases.

Nüüd on ka Eestis ehitushinnad erakordsetes kõrgustes, tõus on möödunud aastaga võrreldes ligi viiendik. Kvaliteeti alla laskmata tuleb ehitajal nüüd leida kokkuhoiukohti.

Käsitööst saab ka soodsamalt

Et ehitussektoris põhjustab hinnatõusude kõrval probleeme kallis ja raskestileitav tööjõud, on refräänina kõlanud juba aastakümneid. Kui mõne hea tegija üldse leiab, sest ka nende peale on alati suur konkurents. Kui tüütu on asenda objektilt kadunud inimesi või tegeleda olukorraga, kus oodatud töömees välja ei ilmugi, teab iga majaehitaja ja ehitusettevõtja omast käest.

Üheks võimaluseks kulusid kokku hoida on kasutada skandinaavlaste vana nippi ja lasta voodrilauad tehases üle värvida. Kuigi värvitud lauad on grammike kallimad kui värvimata lauad, on kokkuhoid tööjõukulu, tellingute rendi ja muude ehitustarvikute kokkuhoiust umbkaudu kolmandik võrreldes sellega, kui maalrid käsitööna maja kolm korda üle võõpavad.

Eestis on tegelikult see võimalus olnud saadaval juba paarkümmend aastat. Sellist viimistlusvõimalust pakub Järvamaal Koerus asuv ehituspuidu tootja Natural

Kuidas värvimisprotsess välja näeb? Masinaga kantakse krunt ja kuivatatakse spetsiaalraamidel kuivatustunnelis, mis on kõige kõrgema kvaliteedi saamiseks parim keskkond. Seejärel korratakse protsessi kahel korral värviga.

Värviga saab tööstuslikult katta nii tellitavaid voodrilaudu kui piirdeliiste, tuulekastilaudu, terrassilaudu, isegi prusse. Viimistlemiseks saab kasutada vesialusel värve ja lasuure. Lasuur on efektsem, kattev värv aga vastupidavam ja püsib julgelt kümme aastat. 

Värvitud laudade tarneajaks tuleb üldiselt arvestada kaks nädalat. 

Odavam ja kvaliteetsem

Lisaks korralikule rahalisele kokkuhoiule saab tehases värvides värvikiht aga ka palju vastupidavam ja kvaliteetsem, kui õues päikese ja tuule käes värvides.

Kuna ka voodrilauad valmivad algusest lõpuni Naturali tehases, on tagatud ka see, et laudade viimistlus oleks värvimiseks täpselt sobiv. 

Naturalis on erineva ristlõikega profiile kümneid ja saadaval on ka näiteks peitenaela kasutamiseks sobilikud lauad, et ei peaks hiljem naela päid värviga tupsutama. Krunditud on laud alati neljast küljest. Mõnikord soovitakse, et tehases kantaks lisaks krundile laudadele vaid ühte kihti ja pärast paigaldust tõmmatakse viimase kiht käsitsi üle, et saagimisotsad ja kruvid samuti värviga katta. Kokkuhoid päris korralik ka sellisel juhul.

Tööstuslikult värvitud voodrilaudade tellimise kohta saab aga veel infot Natural Professionali e-poest. Muuhulgas on seal võimalik kohe saada ülevaade nii krunditud, ühekordse värvikihi kui kahekordse värvikihiga laudade hinnast.

Artikkel on avaldatud 4.07.2022 portaalis Kodu Geenius